wysiłkowe EKG polega na badaniu pracy serca pacjenta, podczas gdy ten jest w trakcie wykonywania aktywności fizycznej. Próba wysiłkowa pozwala na ocenę wydolności fizycznej organizmu oraz pomaga w diagnozie różnych chorób dotyczących funkcjonowania mięśnia sercowego. Przeprowadzenie próby wysiłkowej pozwala także ocenić stan pacjenta, który przebył zawał. Podczas wykonywania wysiłkowego badania EKG pacjent ćwiczy na rowerku stacjonarnym lub na bieżni. Równocześnie z wykonywanym wysiłkiem fizycznym mierzony jest stan serca oraz układu krążenia za pomocą specjalnych elektrod. Wyniki takiego badania są potem odpowiednio interpretowane przez kardiologa. Próba wysiłkowa dostarcza kardiologowi wielu informacji dotyczących działania oraz stanu serca badanego pacjenta.
Kiedy wykonuje się ekg wysiłkowe
Ekg wysiłkowe jest jednym z badań przeprowadzanych przez kardiologa w celu zdiagnozowania problemów z układem krążenia. Dobrze wyposażony gabinet kardiologiczny zajmuje się wykonywaniem ekg wysiłkowego, zwanym także próbą wysiłkową. Badanie ekg wysiłkowego jest badaniem elektrokardiograficznym, które pozwala na ocenę wydolności fizycznej pacjenta. Wykonanie próby wysiłkowej pomaga w zdiagnozowaniu wielu problemów z mięśniem sercowym, jak na przykład pomaga w diagnozie choroby wieńcowej serca. Ekg wysiłkowe wykonuje się zazwyczaj wtedy, gdy pozostałe badania kardiologiczne nie są wystarczające do postawiania trafnej diagnozy pacjenta. Próba wysiłkowa jest przeprowadzana na specjalnej bieżni ruchomej, która monitoruje ekg pacjenta podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Badania ekg podczas wysiłku nie jest więc zbyt skomplikowanym badaniem, może jednak wiele powiedzieć o stanie serca pacjenta, co pomaga w diagnozie wielu problemów z układem krążenia. Ekg wysiłkowe pozwala także ocenić stan pacjenta po przebytym zawale serca.
Przebieg EKG
EKG serca jest jednym z badań, które jest wykonywane w gabinetach kardiologicznych. EKG stanowi skrót od elektrokardiografii i jest badaniem, które służy w celach diagnostycznych różnych wad oraz chorób mięśnia sercowego. Badanie EKG jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne dla pacjenta. Kardiolog poprzez wykonanie badania EKG otrzymuje wiele cennych informacji na temat działania serca badanego pacjenta. Podczas badania elektrokardiograficznego sprawdza się elektryczną czynność mięśnia sercowego poprzez umieszczenie na ciele pacjenta specjalnych elektrod. Elektrody umieszczone na klatce piersiowej pacjenta oraz kończynach gromadzą informacje o pracy serca i przesyłają je do specjalnego aparatu EKG. Dane zebrane przez elektrody są zapisywane na specjalnej taśmie do EKG. Wynik zapisu takiego badania jest nazywany elektrokardiogramem, który jest potem odpowiednio interpretowany przez kardiologa. Badanie EKG dostarcza takich informacji, które pozwalają wykryć nieprawidłowości pracy serca, zaburzenia rytmu czy problemy z napływaniem krwi do serca.
Zakres działań kardiologii
Kardiologia jest jedną z wielu dziedzin medycyny, a jej głównym przedmiotem zainteresowań są schorzenia oraz wady układu sercowo-naczyniowego. Kardiologia rozpoznaje różne choroby serca, aorty oraz mniejszych naczyń krwionośnych, a następnie zajmuje się ich leczeniem. Lekarz, który zajmuje się chorobami związanymi z układem sercowo-naczyniowym to kardiolog. Kariologia skupia się głównie na wrodzonych oraz nabytych chorobach serca, ale ponadto zajmuje się także naczyniami krwionośnymi. Do głównych zadań kardiologii zalicza się rozpoznanie i badanie wrodzonych oraz nabytych chorób serca za pomocą różnych metod, takich jak ukg serca czy też ekg wysiłkowe. Kardiologia zajmuje się także wsparciem oraz prowadzeniem rehabilitacji pacjentów z chorobami serca oraz zapewnianiem intensywnej opieki medycznej. Podstawową metodą badawczą w kardiologii jest badanie serca przy pomocy ultradźwięków, czego przykładem jest echokardiografia. Badania serca są wykonywane w gabinecie kardiologicznym, który jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt.