wiednią masę ciała.
Istnieje wiele mniej lub bardziej znanych chorób układu krążenia. Wymienić można tutaj na przykład miażdżycę, choroby wsierdzia i osierdzia, lub chorobę niedokrwienną serca. Aby dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasze serce, trzeba zrobić badanie zwane EKG. Badanie to najczęściej przeprowadza i ocenia kardiolog. Dobry specjalista od razu wychwyci wszelkie nieprawidłowości w pracy narządu. Choroby serca często nie dają jednoznacznych objawów. W początkowej fazie mogą nawet nie zostać przez chorego zauważone. Ludzie mają również skłonność do bagatelizowania niektórych dolegliwości.
Jeżeli lekarz zdiagnozuje u nas chorobę serca, to trzeba koniecznie porzucić złe nawyki. Na pewno powinniśmy zaprzestać palenia tytoniu oraz papierosów elektronicznych. Należy zadbać o prawidłową masę ciała i regularnie uprawiać jakąś formę wysiłku fizycznego. Wskazane są długie spacery, pływanie i jazda na rowerze. Bardzo ważne jest również to, co jemy. Dla naszego serca korzystne będzie przestawienie się na dietę z mniejszą ilością czerwonego mięsa. Warzywa i owoce mają bardzo dużo witamin i innych mikroelementów, które poprawiają działanie całego organizmu. Tych produktów powinniśmy jeść zatem jak najwięcej. Najważniejsze to pamiętać, że nikt inny nie zadba o nasze zdrowie, musimy zrobić to sami.
Te specjalistyczne badania to między innymi
Jeżeli przegląda się statystyki zgonów wśród Polaków, to niestety, ale wciąż najczęstszym ich powodem są choroby serca. Ma na to wpływ bardzo dużo czynników, niewłaściwa dieta, nałogi, mało ruchu, stresujący tryb życia. Bardzo ważne jest jednak, by w pewnym wieku zacząć profilaktycznie się badać. Jeżeli więc mamy już na karku czwarty, piąty, a może nawet szósty krzyżyk i czujemy, ze serce nie pracuje tak jak powinno, koniecznie udajmy się do lekarza rodzinnego. Dlatego do niego? Bo niestety, ale dopiero on może dać skierowanie do specjalisty jakim jest kardiolog. Dobre jest chociaż to, że w większości przychodni pierwszego kontaktu jest możliwe wykonania badania EKG (często właśnie niepokojący wynik tego badania owocuje skierowaniem do specjalisty kardiologa). EKG to badanie polegające na dokładnym monitorowaniu akcji serca przez krótki moment. Do klatki piersiowej przyczepiane są elektrody, a specjalne urządzenie rejestruje parametry. Minusem tego badania jest fakt, że jest ono w stanie wykryć tylko to, co dzieje się podczas samego badania. Gdy więc zgłaszamy się do lekarza przy złym samopoczuciu - faktycznie może coś wyjść, gdy jednak akurat czujemy się dobrze, to już bardziej specjalistyczne badania musi zlecić właśnie kardiolog. Te specjalistyczne badania to między innymi echo serca, czyli USG serca (badanie obrazowe), badanie holterem, czyli coś jak EKG, ale rejestrujące pracę naszego serca przez całą dobę za pomocą przenośnego urządzenia oraz próba wysiłkowa, sprawdzająca jak nasze serce reaguje na zmęczenie.
Jest to bardzo ważne i pomocne
Choroby serca zwykle diagnozowane są u osób w podeszłym wieku. Niekiedy wady serca są wrodzone i wymagają bacznej obserwacji i wizyt kontrolnych u specjalisty już od najmłodszych lat.
Często towarzyszą im również inne choroby przewlekłe, jak na przykład niedoczynność tarczycy, miażdżyca bądź cukrzyca.
Doświadczony kardiolog po zdiagnozowaniu choroby zaleci odpowiednie leczenie, które ureguluje ciśnienie krwi i poprawi ogólne samopoczucie pacjenta.
Zazwyczaj w trakcie wizyty specjalista przeprowadza badanie ekg, które ma na celu określenie pracy serca. Jest to bardzo ważne i pomocne badanie, gdyż w szybki sposób pomaga wykryć nieprawidłowości.
Aby znaleźć najlepszego kardiologa w swojej okolicy najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej.
W okno wyszukiwania wystarczy wpisać krótkie i konkretne hasło, na przykład poradnia kardiologiczna Trójmiasto bądź prywatna poradnia kardiologiczna Gdańsk.
W wynikach wyszukiwania pojawią się liczne oferty różnych placówek. Przed umówieniem terminu wizyty u konkretnego specjalisty warto zapoznać się z opiniami na temat wybranego lekarza, które zamieszczone zostały przez innych pacjentów.
Rzetelne informacje pomogą dokonać właściwego wyboru.
Koszt prywatnej wizyty mieści się najczęściej w przedziale od 100 do nawet 300 złotych. Cena uzależniona jest od rodzaju wizyty i dodatkowych przeprowadzonych badań.
Nie należy lekceważyć niepokojących objawów ze strony układu krwionośnego, gdyż konsekwencje zaniedbania mogą być bardzo poważne.